FAQ

Frequently Asked Questions

Niektóre poniższe pytania pochodzą od użytkowników tej wtyczki, a niektóre od autora tej wtyczki jako uzupełnienie dokumentacji.

W jaki sposób mogę dodać pytanie dotyczące tej wtyczki?

Proszę wysłać pytanie do autora pod adresem http://kocujsitemap.wpplugin.kocuj.pl/contact/.

Dlaczego ta wtyczka jest zgodna jedynie z dwiema ostatnimi wersjami WordPressa?

Zbyt często zdarza się, że używana jest stara wersja WordPressa i nikt nie wykonuje aktualizacji. Brak aktualizacji WordPressa utrudnia twórcom wtyczek (takich jak Kocuj Sitemap) zapanowanie nad wsparciem technicznym i zachowaniem zgodności wstecz. Dlatego podjąłem decyzję, że tylko 2 wersje WordPressa będą obsługiwane - najnowsza i poprzednia. Np. jeżeli ostatnią wersją WordPressa jest 4.3, to obsługiwane są wersje 4.2 i 4.3.

Co jednak mają zrobić posiadacze starszych wersji WordPressa? Odpowiedź jest prosta - aktualizować.

Należy pamiętać, że nieaktualna wersja WordPressa to same kłopoty. Prędzej czy później Twoja strona internetowa stanie się celem skutecznego ataku hakera. Dlatego aktualizowanie powinno być procesem wykonywanym jak najczęściej.

Ale dlaczego ludzie nie aktualizują WordPressa? Najczęściej podaje się parę tych samych powodów. Spróbuję poniżej z nimi polemizować.

  • Wtyczka, którą używamy przestanie działać: Jeżeli autor wtyczki ją porzucił i nie zapewnia już aktualizacji, należy poszukać innej wtyczki, która zapewni tą samą lub podobną funkcjonalność. Ewentualnie można, w celu naprawienia tego problemu, zatrudnić specjalistę, który naprawi wtyczkę, znajdzie inną lub napisze własne rozwiązanie. Czasami okazuje się, że wtyczka, która nie jest oznaczona przez jej autora jako działająca w najnowszej wersji WordPressa, działa prawidłowo. Warto więc to przetestować.
  • Używany motyw lub cała strona przestanie działać: Jeżeli używany motyw stwarza problemy w najnowszej wersji WordPressa, należy skontaktować się z jego autorem i ustalić warunki dokonania poprawki. Ewentualnie, podobnie jak w przypadku niedziałającej wtyczki, można zatrudnić specjalistę, który naprawi motyw.
  • Moje zmiany w WordPressie przepadną: Nigdy, przenigdy, nie wolno niczego zmieniać w WordPressie! Przy pierwszej aktualizacji WordPressa, wszystkie Twoje zmiany przepadną! Jeżeli potrzebujesz jakiejś zmiany w WordPressie, powinieneś znaleźć wtyczkę z odpowiednią funkcjonalnością.

Jeżeli mimo powyższych argumentów nadal chcesz pozostać przy starej wersji WordPressa, to nie będziesz mógł używać najnowszych wersji wtyczki Kocuj Sitemap. Oczywiście, możesz próbować, ale autor niniejszej wtyczki nie może zagwarantować, że wszystkie funkcje będą działać prawidłowo.

W jaki sposób utworzyć więcej niż jedną mapę strony?

Nie ma możliwości utworzenia więcej niż jedna mapa strony na jednej stronie internetowej. Jedyną możliwością do zrobienia tego jest posiadanie wieloblogowej instalacji WordPressa i dodanie mapy strony do każdej strony w sieci indywidualnie.

Pomysł na tą wtyczkę dotyczy tworzenia jednej globalnej mapy strony z odnośnikami do wszystkich wymaganych miejsc. Jednakże, ponieważ niektórzy ludzie potrzebują wiele map strony, ta funkcjonalność jest planowana dla jednej z przyszłych wersji tej wtyczki. Więcej informacji będzie dostępnych, gdy ta funkcjonalność zostanie dodana do planu rozwoju wtyczki.

W mapie strony wyświetlane są nieprawidłowe tytuły odnośników, a niektóre pozycje nie są pokazywane. Co powinienem zrobić?

Czasami niektóre wtyczki mogą powodować pewne zmiany w treści używanej przez mapę strony, np. w tytule wpisy. Jest to bardzo rzadka sytuacja, ale jednak możliwa.

Istnieje możliwość zaktualizowania treści oraz pozbycia się tego problemu na przyszłość. Możesz wejść do ustawień administracyjnych dla wtyczki Kocuj Sitemap (podmenu Podstawowe ustawienia) i kliknąć na przycisku Zapisz ustawienia. Podczas zapisywania ustawień odbywa się proces odtworzenia pamięci podręcznej, więc nowa treść będzie używana od tego momentu.

Aby upewnić się, że problem nie będzie więcej występował, możesz wyłączyć pamięć podręczną. Jest to wysoce niezalecane, ponieważ może spowolnić wczytywanie strony internetowej i będzie używało więcej zasobów do pobierania danych z bazy danych. Jednakże jeżeli wiesz, że jedna z Twoich wtyczek zmienia treść, powinieneś wyłączyć pamięć podręczną, aby nie wyświetlać nieprawidłowych danych w Twojej mapie strony. Aby tego dokonać należy wejść do ustawień administracyjnych dla wtyczki Kocuj Sitemap (podmenu Podstawowe ustawienia), kliknąć na zakładce Rozwiązywanie problemów, odznaczyć opcję Aktywuj pamięć podręczną i kliknąć na przycisku Zapisz ustawienia. Od teraz wtyczka Kocuj Sitemap nie będzie używała pamięci podręcznej.

Moja wielopoziomowa mapa strony nie ma wcięć. Co powinienem zrobić?

Czasami wielopoziomowa mapa wyświetlana jest bez dodatkowych marginesów z lewej strony. Nie jest to wina tej wtyczki, ale jest to problem w Twoim motywie! Niniejsza wtyczka nie tworzy wyglądu mapy strony. Jest to zadanie dla Twojego motywu. Kiedy ten problem występuje, nie dotyczy on jedynie mapy strony, ale wszystkich wielopoziomowych list na Twojej stronie internetowej. Powinieneś skontaktować się z autorem Twojego motywu i on powinien poprawić ten błąd.

Jeżeli nie możesz naprawić tego problemu z jakiegokolwiek powodu (autor motywu jest niedostępny, nie może naprawić błędu, itp.), wtyczka Kocuj Sitemap ma rozwiązanie. Jednak to rozwiązanie jest przeznaczone tylko dla mapy strony - problemy z innymi wielopoziomowymi listami nie będą w żaden sposób poprawione. Aby naprawić problem z wielopoziomową mapą strony, należy wejść do ustawień administracyjnych dla wtyczki Kocuj Sitemap (podmenu Podstawowe ustawienia), kliknąć na zakładce Rozwiązywanie problemów, wpisać wymagany lewy margines do pola Wymuś lewy margines w pikselach dla każdego poziomu w wielopoziomowej liście i kliknąć na przycisku Zapisz ustawienia.

Jak mogę usunąć duplikaty z mapy strony?

W przypadku menu istnieje możliwość posiadania duplikatów, ponieważ różne menu mogą mieć te same elementy jak inne. Aby usunąć te duplikaty z mapy strony należy wejść do ustawień menu dla wtyczki Kocuj Sitemap (podmenu Opcje listy menu), kliknąć na zakładce Opcje, zaznaczyć opcję Usuwaj duplikaty elementów menu z mapy strony i kliknąć na przycisku Zapisz opcje listy menu.

Mapa strony wygląda dziwnie. Co powinienem zrobić?

Wygląd mapy strony nie jest związany z funkcjonalnością wtyczki Kocuj Sitemap, ale z motywem używanym na Twojej stronie internetowej. Mapa strony używa prawidłowych znaczników HTML, więc w każdym motywie będzie wyglądała tak, jak powinna.

Istnieje jedna możliwość, która może powodować problemy z wyglądem mapy strony. Powinieneś sprawdzić, czy Twój motyw jest utworzony w HTML 5. Jeżeli nie, należy wejść do ustawień administracyjnych dla wtyczki Kocuj Sitemap (podmenu Podstawowe ustawienia), kliknąć na zakładce Format mapy strony, odznaczyć opcję Używaj znaczników HTML 5 i kliknąć na przycisku Zapisz ustawienia.

Posiadam wtyczkę do obsługi wielu języków, ale moja mapa strony jest tylko w jednym języku - domyślnym dla mojej instalacji WordPressa. Dlaczego?

W pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy Twoja wtyczka do obsługi wielu języków jest wspierana przez wtyczkę Kocuj Sitemap. Obecnie istnieje jedna wtyczka do obsługi wielu języków, która jest używana: qTranslate X. Pamiętaj, że każde odgałęzienie tych wtyczek może również nie działać, ponieważ mogły tam zostać wprowadzone pewne zmiany w nazwach klas lub funkcji. Wtyczka Kocuj Sitemap gwarantuje pełną współpracę tylko z tą jedną wtyczką na chwilę obecną - każda inna wtyczka może być ignorowana lub działać jedynie częściowo.

Jednak jeśli używasz wspieranej wtyczki i masz pewne problemy, powinieneś sprawdzić, czy nie posiadasz więcej zainstalowanych i aktywowanych wtyczek do obsługi wielu języków. Zawsze jest złym pomysłem używanie więcej niż jednej wtyczki do obsługi wielu języków. Jednak jeżeli masz jakikolwiek powód to używania wielu tych wtyczek, powinieneś dokonać pewnych sprawdzeń w ustawieniach wtyczki Kocuj Sitemap. Aby to zrobić należy wejść do ustawień administracyjnych dla wtyczki Kocuj Sitemap (podmenu Podstawowe ustawienia), kliknąć na zakładce Wtyczki do obsługi wielu języków i sprawdzić jaka wtyczka do obsługi wielu języków jest wyświetlona jako Aktualnie używana wtyczka. Jeżeli chcesz ją zmienić, powinieneś wybrać wymaganą wtyczkę do obsługi wielu języków w opcji Używaj wtyczki dla wielu języków i kliknąć na przycisku Zapisz ustawienia.

Istnieje również możliwość, że jakaś inna wtyczka zakłóca Twoje treści. Istnieje możliwość zaktualizowania treści oraz pozbycia się tego problemu na przyszłość. Możesz wejść do ustawień administracyjnych dla wtyczki Kocuj Sitemap (podmenu Podstawowe ustawienia) i kliknąć na przycisku Zapisz ustawienia. Podczas zapisywania ustawień odbywa się proces odtworzenia pamięci podręcznej, więc nowa treść będzie używana od tego momentu.

Aby upewnić się, że problem nie będzie więcej występował, możesz wyłączyć pamięć podręczną. Jes to wysoce niezalecane, ponieważ może spowolnić wczytywanie strony internetowej i będzie używało więcej zasobów do pobierania danych z bazy danych. Jednakże jeżeli wiesz, że jedna z Twoich wtyczek zmienia treść, powinieneś wyłączyć pamięć podręczną, aby nie wyświetlać nieprawidłowych danych w Twojej mapie strony. Aby tego dokonać należy wejść do ustawień administracyjnych dla wtyczki Kocuj Sitemap (podmenu Podstawowe ustawienia), kliknąć na zakładce Rozwiązywanie problemów, odznaczyć opcję Aktywuj pamięć podręczną i kliknąć na przycisku Zapisz ustawienia. Od teraz wtyczka Kocuj Sitemap nie będzie używała pamięci podręcznej.