Zasady wspierania wersji WordPressa

Zbyt często zdarza się, że używana jest stara wersja WordPressa i nikt nie wykonuje aktualizacji. Brak aktualizacji WordPressa utrudnia twórcom wtyczek (takich jak Kocuj Sitemap) zapanowanie nad wsparciem technicznym i zachowaniem zgodności wstecz. Dlatego podjąłem decyzję, że od wersji 2.0.0 wtyczki Kocuj Sitemap tylko 2 wersje WordPressa będą obsługiwane – najnowsza i poprzednia. Np. jeżeli ostatnią wersją WordPressa jest 4.3, to obsługiwane są wersje 4.2 i 4.3. Muszę przyznać, że właśnie próba wspierania bardzo starych wersji WordPressa była jednym z głównych powodów braku jakichkolwiek aktualizacji dla tej wtyczki.

Co jednak mają zrobić posiadacze starszych wersji WordPressa? Odpowiedź jest prosta – aktualizować.

Należy pamiętać, że nieaktualna wersja WordPressa to same kłopoty. Prędzej czy później Twoja strona internetowa stanie się celem skutecznego ataku hakera. Dlatego aktualizowanie powinno być procesem wykonywanym jak najczęściej.

Ale dlaczego ludzie nie aktualizują WordPressa? Najczęściej podaje się parę tych samych powodów. Spróbuję poniżej z nimi polemizować.

Wtyczka, którą używamy przestanie działać

Jeżeli autor wtyczki ją porzucił i nie zapewnia już aktualizacji, należy poszukać innej wtyczki, która zapewni tą samą lub podobną funkcjonalność. Ewentualnie można, w celu naprawienia tego problemu, zatrudnić specjalistę, który naprawi wtyczkę, znajdzie inną lub napisze własne rozwiązanie.

Czasami okazuje się, że wtyczka, która nie jest oznaczona przez jej autora jako działająca w najnowszej wersji WordPressa, działa prawidłowo. Warto więc to przetestować.

Używany motyw lub cała strona przestanie działać

Jeżeli używany motyw stwarza problemy w najnowszej wersji WordPressa, należy skontaktować się z jego autorem i ustalić warunki dokonania poprawki. Ewentualnie, podobnie jak w przypadku niedziałającej wtyczki, można zatrudnić specjalistę, który naprawi motyw.

Moje zmiany w WordPressie przepadną

Nigdy, przenigdy, nie wolno niczego zmieniać w WordPressie! Przy pierwszej aktualizacji WordPressa, wszystkie Twoje zmiany przepadną!

Jeżeli potrzebujesz jakiejś zmiany w WordPressie, powinieneś znaleźć wtyczkę z odpowiednią funkcjonalnością.

Podsumowanie

Jeżeli mimo powyższych argumentów nadal chcesz pozostać przy starej wersji WordPressa, to nie będziesz mógł używać najnowszych wersji wtyczki Kocuj Sitemap.